Probiotyki? Tak – biorę, ale nie wiem co

Czy wszystkie probiotyki są skuteczne? Dlaczego należy zwracać uwagę na skład preparatu? Co to znaczy, że działanie probiotyków jest szczepozależne? Kiedy warto je stosować? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci podczas debaty inaugurującej kampanię edukacyjną „Probiotyk – wybieram świadomie”.

Pomimo, iż termin „probiotyki” jest powszechnie znany – spotkało się z nim aż 91% respondentów badania opinii przeprowadzonego w maju 2018r.[1], wiedza o zastosowaniu tych preparatów, ich szczepozależności i właściwościach działania nadal jest niedostateczna. Tylko co 4 ankietowany, przy wyborze probiotyku kieruje się jego jakością!

Właściwości probiotyków są szczepozależne. Zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo każdego z nich powinny być oceniane oddzielnie. Nie można odnosić danych dotyczących skuteczności jednego probiotyku na inne, nawet pokrewne. Przy wyborze konkretnego preparatu powinniśmy zwracać uwagę na jego udokumentowane działanie potwierdzone badaniami – tłumaczyła prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, ekspert kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie”.

Jak wynika z badania opinii społecznej, 56,7% Polaków stosuje probiotyki, co nie jest jednoznaczne z tym, że wiemy, co bierzemy. Podstawową i najważniejszą kwestią przy wyborze preparatu jest szczepozależność – co oznacza, że każdy szczep działa inaczej i w każdym przypadku należy probiotyk dobierać indywidualnie, szczególnie w terapii chorych cierpiących na schorzenia układu pokarmowego tj.: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego – Crohna, czy zespół jelita drażliwego (IBS) – zwróciła uwagę prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, ekspert kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie”.

infografika -probiotyki

Aż 63% respondentów badania opinii kojarzy probiotyki z produktami niezbędnymi do stosowania w trakcie i po antybiotykoterapii oraz w biegunce. Najlepiej udokumentowane działania wybranych szczepów probiotycznych to zapobieganie biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyków oraz w leczeniu ostrej biegunki infekcyjnej. Niektóre (ale nie wszystkie!) szczepy mają potwierdzone działanie we wspomaganiu układu odpornościowego, zmniejszaniu ryzyka atopowego zapalenia skóry oraz w zmniejszaniu nieprzyjemnych dolegliwości jelita nadwrażliwego – wyjaśniła profesor Szajewska

Dla osób cierpiących na schorzenia jelita, bardzo ważne jest aby zażywać preparaty, których  skuteczność została potwierdzona w udokumentowanych badaniach. Tylko  takie preparaty dają gwarancję złagodzenia dolegliwości chorobowych. Jakość ma w tym przypadku ogromne znaczenie – podkreślała dr hab. Małgorzata Mossakowska z Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita.

Na rynku znajduje się blisko 100 preparatów probiotycznych, ale tylko niektóre z nich mają działanie udokumentowane badaniami. Ogromne znaczenie dla jakości mikrobiologicznej probiotyków mają warunki przechowywania  i data ważności preparatów. Bardzo niepokojące jest, że ponad 60% ankietowanych zamawia probiotyki w aptekach internetowych, a ponad 21 %[2] kupuje preparaty w Internecie na portalach aukcyjnych. Taki produkt, który dociera do odbiorcy, nie wiadomo w jaki sposób jest przechowywany oraz transportowany. Prawdopodobnie może nie zawierać tylu bakterii, ile obiecuje producent na opakowaniu. Badając preparaty dostępne na rynku, w wielu przypadkach stwierdziliśmy zależność, że im bliżej końca terminu przydatności do spożycia, tym mniej bakterii w danym produkcie – skomentował w liście nieobecny prof. dr hab. n. farm. dr n. med. Stefan Tyski, ekspert kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie”. Komentarz odczytała Weronika Wawrzkowicz-Nasternak, która poprowadziła spotkanie.

Wykład na temat probiotyków O kampanii "wybieram probiotyk" Ekspert mówi o probiotykach Wypowiedź na temat probiotyków

Misją nowej kampanii społecznej „Probiotyk – wybieram świadomie”, jest podniesienie świadomości pacjentów na temat znaczenia jakości probiotyków i mądrego stosowania tylko przebadanych produktów.

Kampanię wspiera Polskie Towarzystwo Wspierania osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita.

Mecenasem kampanii jest firma Pharmabest, która rozwija portfolio swoich produktów, kierując się EBM (Evidence Based Medicine), czyli medycyną opartą na dowodach naukowych.

 

Materiały prasowe do pobrania 18_06_12_Probiotyk_Wybieram_Świadomie_Informacja_Prasowa

Logo kampanii

 

[1] Badanie opinii zrealizowane w ramach kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie”, w dniach 2-6.05/2018 przez Agencję SW Research, n=1047

[2] Badanie opinii zrealizowane w ramach kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie”, w dniach 2-6.05/2018 przez Agencję SW Research, n=1047